Prístavba školy BJKL

Miesto: Bratislava 2015
Architekti: Ing.arch. Marcel Dzurilla, Ing.arch. Martina Müllerová
Spolupráca: Ing.arch. Peter Jurkovič_JRKVC
Projekt: 2011
Foto: Peter Jurkovič

Prvá viacpodlažná občianska drevostavba, celá z CLT panelov na Slovensku.

Relatívne výnimočný dom

Keď som vošiel do dvora súkromného gymnázia na Bajkalskej ulici, na obhliadku novej školy pristavanej k pôvodnej telocvični, čakal som, že ma prekvapí niečo priamočiare a vyzývavé. Niečo také, o čom mnohokrát neradi hovoríme, alebo tvrdíme, že už to máme dávno za sebou. Taký ten formálne prvý plán, na ktorý sa občas veľmi príjemne pozerá. …Taká lopata po hlave, viete čo myslím..? A prekvapivo som nezbadal nič také, čo by sa v kontexte okolitých objektov vynímalo i na stránkach DEZEENu. Čakala ma tam obyčajná biela vec, ktorá by tam stála akoby odjakživa. Akoby tá pôvodná hmota telocvične s jej štítovou stenou, predpolím a vhodnou orientáciou bola predurčená na jej neskoršiu dostavbu.
Od malého preslneného dvora pred prístavbou, ma až dovtedy pre mňa skrytý pohľad prvýkrát upozornil, že tu sa „niečo udialo“. Z južnej strany v jagavo bielej hmote dominovali veľké okenné otvory v pravidelnom rastri s únikovým schodiskom do exteriéru, nápadne pripomínajúcu skôr českú alebo švajčiarsku „školu“.

Ale možno, že až po vstupe do objektu sa dostavil onen očakávaný pocit výnimočnosti, obzvlášť v našich podmienkach, v ktorých absentujú verejné novostavby. Z pragmaticky racionálneho a materiálovo „chladného“ exteriéru som vstúpil do vnútorného sveta detí, kde odvšadiaľ na mňa dýchalo (a to doslova) drevo, svetlo, farby, možno aj nedokonalosť a neporiadok, ktorá k detskému svetu patrí. Viete, čo myslím? Taký ten pocit, čo vytvára teplo domova, aj keď ste v škole. Taký ten pocit, ako samotné učiteľky povedali, že deti sa tu cítia ako doma a nechce sa im domov. Alebo, že na rodičovských združeniach majú aj rodičia pocit, že si idú iba priateľsky podebatovať s učiteľmi. A v prostredí, kde sa človek cíti príjemne, môžeme odpustiť aj drobné architektonické prehrešky.

Avšak možno najväčšou výnimočnosťou novovzniknutej prístavby, ktorú ale nie je na prvý pohľad vidieť, je fakt, že sa celý objekt podarilo postaviť za tri mesiace. Z toho len základy a roznášacia doska sa robila jeden mesiac. A zrazu nám zostávajú dva mesiace, za ktoré bolo treba postaviť dve podlažia so šiestimi učebňami, zázemím, hygienou a schodiskom o celkovej ploche cca 600m2. Úplne so všetkým. S vodou, inštaláciami, podlahovým vykurovaním v triedach, vnútorným zariadením, skrátka tak, aby decká mohli nastúpiť so začiatkom školského roka. Zdanlivo nezvládnuteľná úloha, ktorá vyžaduje maximálnu časovú koordináciu, o to viac v čase letných prázdnin a dovoleniek, kde sa zvykne naše pracovné nasadenie nepriamo úmerne znižovať so zvyšujúcou teplotou vody v okolitých jazerách. Možno sa aj pre krátkosť času investor rozhodol pre montovanú konštrukciu z drevených lepených panelov KLH, v podstate takého lega, ktoré mali zmontované za 4 týždne. Možno aj pre krátkosť času investor siahol po ekologickom a recyklovateľnom stavebnom materiály, ktorého je v našich klimatických podmienkach dostatok. Možno aj pre krátkosť času sa drevo ponechalo v jeho pôvodnej forme bez zásadných povrchových úprav. Možno aj pre krátkosť času sú niektoré priestory zariadené zatiaľ provizórne a len čas ukáže, aké uplatnenie si v budúcnosti najdú.

Albert Einstein v rokoch 1911 až 1916 sformuloval Všeobecnú teóriu relativity, ktorá hovorí o gravitácii, priestore a čase. Opisuje vzájomné pôsobenie (interakciu) priestoru a času na jednej strane a hmoty na strane druhej. Nikdy som nepredpokladal, že jeho citát použijem v architektonickom kontexte. Ale nakoniec sa čas, respektíve jeho absencia pri realizácii ukázala ako jeden z rozhodujúcich faktorov. Možno jeho prílišný dostatok by úplne zmenil celý charakter objektu, nie zaručene v pozitívnom slova zmysle. I v tomto kontexte je treba vnímať výnimočnosť celej stavby. Možno by nám mnohým proces tejto stavby mohol byť inšpiráciou, obzvlášť v dobe, keď čas sú „relatívne“ peniaze.

Roman Žitňanský

Linky_Media:
arch12_2015
archinfo
asb11_2015
H.O.M.i.E.
Salon drevostavieb 2015
Holz Kurier No.48_2015 AT
Materialy pro stavbu08_2015
Salon drevostavieb
Bauen mit Holz
Fasáda roka 2017